בעיות עור אצל כלבים ולמניעתן

למה הכלב שלי מתגרד כל הזמן? מדריך להבנת בעיות עור אצל כלבים ולמניעתן

למה הכלב שלי מתגרד כל הזמן?
מדריך להבנת בעיות עור אצל כלבים ולמניעתן
 

כבעלי כלבים עומדת לנגד עיננו רווחתם הפיזית והנפשית של חברינו הפרוותיים. שמירה על בריאות העור היא היבט חשוב בבריאותם הכללית. כלבים נוטים לבעיות עור שונות, והן עלולות לגרום להם אי-נוחות ולפגוע באיכות חייהם.

בבלוג הזה נחקור בעיות עור נפוצות אצל כלבים, נדון בדרכים למניעתן, נדגיש את היתרונות של מוצרים על בסיס טבעי ונזהה גזעי כלבים המועדים יותר מהאחרים לבעיות עור.

תסמינים של עור יבש:

לעור יבש תסמינים רבים, והם עשויים להשתנות מכלב אחד לאחר. תסמינים הקשורים לעור יבש כוללים:

 • גירוד
 • קשקשים
 • עור מתקלף
 • פצעונים
 • נשירת שיער
 • דלקת
 • ריח רע
 • שמנוניות מוגברת
 • גלדים

מהן הסיבות לעור יבש אצל כלבים?

כלבים הסובלים מעור יבש עלולים לסבול גם מגירוד, מקשקשים ומפריחה. לחות נמוכה, מוצרי טיפוח עם רכיבים לא עדינים, אלרגיות או מצבים רפואיים למיניהם - כל אלה עלולים לייבש את העור של הכלב.

נבחן את המצבים הרפואיים השכיחים ביותר:

 • א. אקזמה לחה או פצעי קיץ (Hot Spot/ Moist Exema), דלקת עור חריפה המופיעה בצורה ספונטנית בכל אזור בגוף הכלב (מסיבה לא ברורה אצל חתולים המחלה הזאת נדירה), ויש לה נטייה לגדול ולנדוד במהירות. המחלה נגרמת בשל גירודים או ליקוקים מוגזמים, והיא עלולה להופיע במצבים של אלרגיות, עקיצות חרקים או דלקות עור.
 • ב. טפילים כגון פרעושים, קרציות וקרדיות עלולים לגרום לעור יבש ומתקלף ואף לנשירת שיער מוגברת. עור יבש ומתקלף וגירוד עלולים להיות סימן לקרדיות כגון דמודקס (Dermodex canis), סקביאס וקשקשים מהלכים (cheyletiellosis).
 • ג. אלרגיות למיניהן. עלולות להתפתח בשל טריגרים שונים - גורמים סביבתיים, מזונות ספציפיים או טפילים כגון פרעושים. האלרגיות באות לידי ביטוי בגירוי בעור, בגירוד, באדמומיות ובנשירת שיער.
 • ד. זיהומים הנגרמים מחיידקים ופטריות בשל הפרת האיזון הטבעי של המיקרוביום של העור. תסמיניהם אדמומיות, גירוד, ריח רע, נשירת שיער ונגעים בעור.
 • ה. הפרעות מערכתיות. עור יבש אצל כלבים עשוי להעיד על בעיות בריאותיות מהותיות. מחלת קושינג ותת-פעילות בלוטת התריס הן שתי מחלות מטבוליות הנקשרות לעור יבש אצל כלבים. תסמינים כמו שיער שביר, נשירת שיער ודלקות עור נלווים לעור היבש בשתי המחלות. עור יבש אצל כלבים הוא תסמין המופיע גם במחלות אוטואימוניות וסרטן. חשוב אפוא שלא נתעלם מתסמיני עור יבש אצל הכלבים שלנו. אם מופיעים תסמינים כאלה, עלינו לקבוע מיידית פגישה עם הווטרינר המשפחתי.

כיצד אפשר למנוע בעיות עור אצל כלבים?

 1. הקפידו על בדיקות וטרינריות סדירות.
 2. הקפידו על שגרת טיפוח קבועה לכלב. כך תמנעו הצטברות של לכלוך, טפילים, חיידקים ופטריות. במקרה של עור מגרד ויבש רחצו את הכלב פעמיים בשבוע עם שמפו ייעודי לעור יבש ומגרד. לשימוש תכוף אנו ממליצים על שמפו ומרכך ארומתרפיים של חברת ערבה, "שַׁמְפּוּ אָרוֹמָתֶרָפִּי כַּלְבִּי" ו"מְרַכֵּךְ אָרוֹמָתֶרָפִּי כַּלְבִּי". התכשירים שלנו מועשרים בשמנים בוטניים ומינרלים טיפוליים מים המלח, והם מקילים על עור מגורה, יבש ומגרד. הם גם מצוינים לשריטות, לשפשופים ולפגיעה בעור או בפרווה הנגרמת מליקוק יתר להשלמת הטיפול מומלץ למרוח על האזור הפגוע "בֹּץ כַּלְבִּי טִיפּוּלִי". משחה זו מועשרת בשמנים בוטניים ובתמציות הידועים בתכונות אנטי-בקטריאליות ואנטי-פטרייתיות. לבוץ ולמי ים המלח השפעה מרגיעה וייחודית.

 1. הברישו את פרוות הכלב לעיתים קרובות. הברשת הפרווה מעודדת הפרשה של השמנים הטבעיים של העור וממריצה את זרימת הדם, כל אלה מעניקים לחות לעור ולפרווה.
 2. ודאו שהכלב מקבל תזונה מאוזנת ומזינה התומכת בבריאות הכללית בכלל ובריאות העור בפרט. התייעצו עם וטרינר כדי לקבוע מהי התזונה המתאימה ביותר לצרכים הספציפיים של הכלב.
 3. הקפידו על טיפול למניעת טפילים לאורך כל השנה.
 4. נסו לזהות אלרגנים פוטנציאליים העלולים לעורר בעיות עור. השתמשו במצעים היפואלרגניים, הימנעו ממזונות אלרגניים ידועים ושמרו על סביבת הכלב נקייה וללא חומרים מגרים.

לסיכום:

הבנת בעיות עור נפוצות אצל כלבים, מניעה שלהן ושימוש במוצרים על בסיס טבעי יסייעו לנו לשמור על עור בריא של הכלב ועל רווחה כללית שלו. שמירה על בריאות העור של חברינו הפרוותיים תורמת לאושרם ולאיכות חייהם. זכרו להתייעץ עם הווטרינר שלכם לקבלת הכוונה והמלצות מותאמות אישית. טיפול מקיף לצד שימוש במוצרים על בסיס טבעי יסייעו לנו בקלות יחסית לספק לכלבים שלנו חיים של נוחות, שמחה, בריאות ואריכות ימים.

באהבה

ערבה

השאירו תגובה

כל התגובות עוברות לאישרו לפני פרסום

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.